Rozhovory

Michal Kubíček, Majitel firmy PRONETmedia, karavanista, investor

michal-kubicekJméno: Michal Kubíček
Pracovní pozice a projekt/společnost: Majitel firmy PRONETmedia, karavanista, investor podnikající na Internetu někdy od roku 1999
Odkazy: www.michalkubicek.cz, www.pronetmedia.cz,
twitter.com/michalkubicek

1. O PRÁCI
Jakému projektu/firmě se teď především věnuješ?
Momenálně se věnuji novému eshopu www.svetcukraru.cz, který jsem nedávno koupil a pracuju na tom, aby se stal do roka jedním z deseti největších v daném oboru a měl tak lepší pozici stát se ve finále jedničkou na trhu.

Jaké jsou hlavní konkurenční výhody SvetCukraru.cz?
Aktuálně je tom oboru něco přes stovku konkurentů a vlastně oni jsou naše největší konkurenční výhoda.

Když se podíváš na posledních 6-12 měsíců, co jsou hlavní věci, které se ti podařily?
Myslím, že dobrým krokem byla dvojitá akvizice, která proběhla na přelomu roku – tím je koupě dvou největších tržišť pro majitele stránek a eshopů, kteří poptávají zvýšení počtu zmínek na internetu. První akvizicí byla koncem minulého roku koupě systému KupČlánek.cz, aktuálně dvojky na trhu. Několik dní potom jsem spolu s Vaškem Bartošem získali v aukci na Webtrhu systém Placla. U Placla se nám podařilo zastavit klesající tendenci nákupu placený článků na Internetu a zvýšit průměrnou částku, takže to určitě považuji za úspěch.
Taky se pěkně rozjel eshop s potravinovými doplňky www.cistamedicina.cz, kde mám hlavně radost z toho, jak moc lidí se vrací. Našli jsme dobré produkty, které lidem pomáhají a oni je rádi používají.

michal-kubicek-velke-foto

V posledních letech roste obrat v segmentu potravinových doplňků na českém internetu. Jak vidíš budoucnost trhu s potravinovými doplňky? Sleduješ například nějaké zahraniční trendy v tomto oboru?
Prodávat se budou silné brandy. Nakonec to je stejné, jako u affilu. Každý affilák ví, že snáž se dělá promo silným značkám. V potravinových doplňcích to bude podle mne podobně. Vyhraje ten, kdo bude mít nejznámější značku.

Jak dlouho se věnuješ tvým aktuálním projektům a firmě?
Pracovní čas aktuálně dělím mezi Svět cukrářů, který mi vezme cca polovinu času. Druhou půlku dělím mezi rozvoj Kupčlánku, dále vymýšlíme a testujeme nové funkce na Placla a přibližně podobný čas řeším projekty a zakázky v PRONETmedia, kde je už ale hodně věcí zaběhlých a firma jede už tak trochu sama bez nutnosti mé osobní přítomnosti.

Co nejbližšího máš zrovna rozjeté nebo v plánu?
Můj plán je do poloviny roku spustit zmiňovanou novou verzi Kupčlánku. Bude myslím docela překvapivá a věřím, že i komerčně úspěšná. A o svých plánech s cukrářským eshopem jsem mluvil na začátku. Tam je ještě dost co zlepšovat. Jako první byl přesun ze starého a nevyhovujícího systému EshopRychle na pro nás vhodnější Shoptet. A teď děláme revizi položek a vytváříme sklad. Následně začnu pracovat na marketingu. Něco málo jsme už zkusili a výsledkem je zatím cca dvakrát až třikrát vyšší počet objednávek, než dělal minulý provozovatel.

Kde především pracuješ (kancelář, homeoffice, cesty, atd.) a v jaké lokalitě?
Rád pracuju ve vlaku – hlavní zákazníci a sídlo firmy je v Praze a sklady s částí kanceláří a další částí non-IT firmy v Karviné, ale většinou bohužel jezdím autem, takže tohle moje oblíbené místo nevyužívám tak často, jak bych chtěl. Doma se snažím moc nepracovat, bydlím v domku na vesnici, takže tam je dost jiné, zábavnější práce. :-) No a v posledních týdnech jsem se s notebookem přesunul do zmiňovaného nového skladu.

2. O TOBĚ
Tvé zkušenosti s výkonnostním marketingem a/nebo affiliate na českém internetu?
V affiliate jsme loni zkoušeli rozjet vlastní síť, ale nakonec to zůstane někde v rovině sdružení programů z některých našich projektů a eshopů. K tomu, aby člověk rozjel plnohodnotnou síť je potřeba víc času a investic. Času až tolik nemám a investice jsem nasměroval jinam.

Jsi registrovaný v některé tuzemské affiliate síti?
Co se týká sítí, jsem zapojen asi hlavně u konkurence, kde se moje příjmy postupně zvyšují, aktuálně mi takové to číslíčko na dashboardu ukazuje, že jsem o 1226% výkonnější, než loni. :-) Celkově, když jsem ještě příjmy z affilu sledoval (na www.pasivniprijem.cz), jsem byl někde kolem dvaceti tisíc měsíčně.
V Česku je to pak Potenza, Affilnet, eHub. Trochu škoda AdBenefitu, který měl docela zajímavé produkty. Jsem i u vás v Affiliateclub, ale čekám, že mne asi brzy vyrazíte. Mám tam snad jen jeden dva weby a nejsou moc úspěšné. :-) Nojo, i tak to bývá…

(Pozn. redakce: Michala nevyrazíme, od února 2014 je AffiliateClub.cz otevřený všem affilákům – profesionálním superaffilákům, začínajícím affilákům i všem ostatním!)

Jak vypadá tvé typické pracovní pondělí?
Podobně, jako jiné pracovní dny s výjimkou úterý. Vstávám v šest ráno, přečtu si u čaje Hospodářky, na mobilu si projdu poštu. Od osmi pracuji. Přes poledne relaxuji procházkou do restaurace na oběd a večer jedu s víkendovou náloží do nejbližšího depa PPL. O úterku jsem mluvil proto, že úterý mám vyčleněné na schůzky a setkáni s klienty, dodavately a další věci, jako je osobní duševní hygiena, vzdělávání a podobně. Úterý je den, kdy často ani neotevřu počítač.

Prozradíš, co se v tvém případě skrývá za pojmem “osobní duševní hygiena”?
Třeba pársetmetrový trysk na kladrubákovi. Nebo kvalitní havajská masáž. Ale třeba taky popovídání si s někým o věcech, o kterých lidé ne vždy rádi mluví a už vůbec ne s jinými. A určitě i takové věci, jako je nějaká pěkná akčňárna v kině nebo dobré jídlo v kvalitní restauraci…

Jaké 3 webové stránky bychom zahlédli v tvém prohlížeči, když zrovna nepracuješ?
U počítače většinou pracuju. Ale z nepracovních stránek mám často otevřenou Českou televizi, konkrétně iVysílání, kde sleduji jedním okem či uchem to, na co nemám čas a vlastně ani možnost sledovat v telce doma. Před časem nám totiž skončila karta na satelit a já zjistil, že ji nemá smysl ani prodlužovat. A taky prokrastinuji u Twitteru a trochu ze setrvačnosti na Webtrhu. Klasicky nepracovní weby asi nemám.

Jaké bys dal 3 doporučení pro někoho, kdo by působil na stejné pracovní pozici jako ty?
a) Pevně odděl svůj čas na práci a pro rodinu.
b) Pracuj tak, abys tuto hranici mohl postupně posouvat na úkor práce.
c) Najdi si čas na přemýšlení a občas udělej něco, co jiné nenapadlo…

Kariéra: Kde vidíš sám sebe v následujících 3 letech?
Budu sedět ve velkém koncertním sále a tleskat dojetím, jak můj syn bravurně zahraje Ódu na radost.

Řekneš nám 1 věc, kterou o tobě kolegové/klienti nevědí?
Když jsem znovu začal jezdit na koni, fakt jsem se bál, aby mne neshodil. Neshodil. Ze sedla se totiž nemá padat.

>> Další zajímavé rozhovory s TOP osobnostmi českého internetu najdete v sekci Rozhovory <<

Předchozí článek

Kultivujeme český affiliate trh - komentář v Marketing&Media od Michala Hardyna, ředitele AffiliateClub

Další článek

5 nových kampaní z oblasti zdraví/hubnutí