Rozhovory

Michal Hradil, Hyperia s.r.o – konateľ

 fotka-inviaJméno: Michal Hradil
Pracovní pozice a projekt/společnost: Hyperia s.r.o – konateľ
Kontakt: michal.hradil(zav)hyperia(t)sk

1. O PRÁCI
Jak bys v jedné větě popsal, jakému projektu/firmě se teď především věnuješ?
Najviac času trávim v spoločnosti Hyperia, v ktorej sa venujeme lead generation/výkonnostnému marketingu.

Jak dlouho se věnuješ Hyperii?
Čo som si “pričuchol” k internetu, je to viac ako 5 rokov. Za podnikanie považujem posledné 3 roky a éru budovania firmy som začal pred rokom.

Jaké jsou hlavní konkurenční výhody Hyperie?
Všetky tržby tvoria príjmy z našich projektov, vďaka tomu sme dynamickejší a flexibilnejší. Firmu sme budovali bez externých peňazí úplne od nuly a na tej ceste sme nazbierali množstvo skúseností. Takisto si tento obor vyžaduje špecifické know how, takže vstup pre konkurenciu považujem za veľmi náročný.

Koho aktuálně považuješ za svou přímou konkurenci?
Konkurencia je veľká, okrem klasických leadgen firiem je tu množstvo ďalších affiliate sieti. Konkurenti si však zároveň pomáhajú s edukáciou trhu.Je príjemné prísť niekde a zistiť, že už vedia o čom je leadgen. Konkurenciu sledujeme, ale sústreďujeme sa hlavne na seba.

Frustrujúce na tomto biznise je občas to, že riešite spoluprácu a potencialny partner vám chce platiť “almužnu” a z nejakého dôvodu často chápe výkonnostný marketing ako lacný zdroj. Potom vidíte ako rozbehne maximálne neefektívne kampane a vy viete, že by ste mu za tie peniaze priniesli výrazne viac muziky. Ale zlepšuje sa to. Tí, ktorí to pochopili, už z toho v tichosti profitujú.

Když se podíváš na posledních 6-12 měsíců, co jsou hlavní věci, které se ti podařily?
Za posledných 12 mesiacov som totálne prekopal firmu. Fungovala u nás extrémna voľnost a ukázalo sa, že to nebude fungovať. Nadviazali sme mnoho nových spoluprác. Podarilo sa nám zaviesť množstvo procesov a celkovo náš tím dozrieva. Stále nás čaká samozrejme veľa práce. V osobnom živote som pracoval hlavne na zdraví.

michal-hradil-hory

Můžeš být prosím konkrétnější? Jak si mohou čtenáři představit “extrémní volnost” a jak konkrétně vypadají nové procesy?
Tak napríklad, každý mohol pracovať koľko chcel, kedy chcel, mal často slabo definovanú mieru zodpovednosti a nerobili sme žiadny systematický reporting.

Teraz máme precízny systém, kde každý eviduje svoje činnosti a vieme na čom kto trávi čas, týždenné reportingy, plány, mesačné hondotenie zamestnancov. Zmenu sme urobili aj vo vedení firmy, kde ja riešim viac marketing, financie a celkové smerovanie firmy. Kolega Marek Turčáni vývoj a riadi develop team. Máme vypracované organizačné pokyny pre rôzne situácie, definované úlohy jednotlivvých zamestnancov, pribudla kolegyňa, ktorá sa stará o chod kancelárie a zvyšuje komfort práce mne, ale aj zamestnancom. Aktuálne hľadáme ešte senior developera s vyššou mierou empatie s našim marketingom. :) Stále vidím množstvo vecí, ktoré musíme zlepšiť.

Kolik aktuálně máš ve firmě lidí a jakým způsobem je rozvíjíš ve znalostech online marketingu?
Momentálne tím Hypérie tvorí 16 skvelých ľudí, ktorým ďakujem za ich prácu a nasadenie. V marketingu sa spolieham na samostatnosť. Keď zaregistujem niečo, čím by sme sa mali zaoberať, tak sa kolegov snažím usmerniť. Keď mám pocit, že niekde máme rezervy, tak sa tiež snažím zasiahnuť.
Keď ktokoľvek od nás príde s relevantným školením/akciou, vie, že dostane zelenú.

Co nejbližšího máš zrovna rozjeté nebo v plánu?
Snažím sa o rast biznisu a cieľom je firmu nastaviť tak, aby bola menej závislá na mne. Som presvedčený, že úspešná firma nesmie stáť na jednotlivcovi. Aj keď nemám ambíciu vycúvať, považujem to za výzvu, ktorá posunie nás všetkých.

Hyperia má sídlo a část businessu na Slovensku a působí velmi aktivně také v ČR. Jak se ty osobně díváš z pohledu business příležitostí na tyto dva trhy?
Česko je populačne dvakrát väčšie ako Slovensko. Čo sa internetu týka, myslím, že minimálne štvornásobne. Vo výkonnostnom marketingu je priepasť ešte výraznejšia. Môj odhad je, že v ČR sa v tomto obore pretočí minimálne 6-krát viac peňazí. Veľmi tomu podľa mňa pomohol napríklad váš Seznam, kde niekomu sa darilo viac na sezname a niekomu na google. Táto diverzifikácia rovnomernejšie rozdelila príjmy z internetu, zlepšila konkurenciu a celkový internetový ekosystém. Máte aj vyššie úspory z rozsahu, kde ste vo výhode oproti Slovensku. A aby toho nebolo málo, Slováci samozrejme míňajú peniaze aj u vás, kým opačne to až tak nefunfuje.

Na slovenskom trhu pracujeme od začiatku roka. Slovenský trh je malý, ale dáva nám to zmysel. Trhy sú podobné a naše riešenia v podstate preklápame. Navyše sme tu doma, nebudeme predsa takú krásnu krajinu obchádzať. :)

Kde především pracuješ (kancelář, homeoffice, cesty, atd.) a v jaké lokalitě?
Pracujem v Žiline. Na cestách som posledné obdobie skutočne málo. Najlepšie sa mi pracuje večer doma. Vtedy podávam najväčší výkon a som kreatívnejší. V kancelárii riešim hlavne operatívne záležitosti, maily, spolupráce, zadávam úlohy, snažím sa pomáhať v práci ostatným a zasahujem tam, kde je to nevyhnutné.

2. O TOBĚ
Tvé zkušenosti s výkonnostním marketingem a/nebo affiliate na českém internetu?
Trošku sebavedomo musím povedať, že moja pozícia je pomerne unikátna. Tým, že som začínal s minimom peňazí a bez žiadnych znalostí, som sa musel postupne predierať internetom. Postupne som si “pričuchol” k SEO, PPC, UX, predaju domén a ich monetizácii, affilitate, či rôznym arbitrážam trafficu. Vo všetkých “technikách” sa mi vzhľadom na lokálne štandardy, myslím, celkom darilo.

Vyčet tvých zkušeností je velmi působivý. Mnoho lidí tě považuje za jedničku mezi česko-slovenskými affiláky s tím, že jsi parník před všemi ostatními. Tvé jméno vyvolává reakce a emoce. Jak se ty osobně díváš na tvé affiliate konkurenty?
To mi lichotí. :) V podstate cítim, že ako affilák dôchodca, trochu strácam paru. Affiláci sa zlepšujú. Našťastie mám tím, ktorý to za mňa potiahne. Okrem toho je to objektívne náročnejšie. Menší affiláci majú výhodu v tom, že to môžu všetko robiť pri nízkych nákladoch. Ja som si za všetko musel platiť dosť peňazí, to ma nepriamo tlačilo k výsledkom. Sledujem pár jednotlivcov, ktorí na sebe pracujú a určite si siahnu na zaujímavé príjmy. A potom sú tu ďalši, čo sú mimo radar. Tým patrí môj rešpekt.

Jak vypadá tvé typické pracovní pondělí?
Cez víkend sa mi toho dosť nakopí. Pred prácou si zacvičím, potom často chvíľu ešte pracujem z domu a do práce prídem okolo obeda. Prejdem si plány zamestnancov na aktuálny týždeň a reporty, v prípade nutnosti zasiahnem. Potom riešim svoju agentu, snažím sa spracovať v pondelok to najdôležitejšie.

Jaké 3 webové stránky bychom zahlédli v tvém prohlížeči, když zrovna nepracuješ?
youtube.com, refresher.sk a businessinsider.com.

Jaké bys dal 3 doporučení pro někoho, kdo by působil na stejné pracovní pozici jako ty?
1) Sústreď sa na to podstatné a nenechaj sa zmiasť. 2) Všetko máš vo svojich rukách, tak sa netvár, že to tak nie je. 3) Nepracuj príliš.

Kariéra: Kde vidíš sám sebe v následujících 3 letech?
Rád by som bol pri pohľade späť spokojný s tým, kam som sa za tie 3 roky posunul.

Řekneš nám 1 věc, kterou o tobě kolegové/klienti nevědí?
Napríklad viem chrliť oheň ako fakír už od čias ZŠ, kde som za to schytal dvojku zo správania. Naozaj veľmi užitočná záležitosť, určite by ste to mali naučiť svoje deti.

Předchozí článek

Spouštíme novou kampaň cestovního pojištění od Srovnejto.cz

Další článek

První seznamková affiliate kampaň: be2 - 35 Kč/registrace, rychlé schvalování konverzí a výplaty